F S T L O G I S T I C S

E-Ticaret Lojistiği ve ETGB; Hem lojistik hem de e-ticaret sektörü için değerli olan bu kavram, e-ticaret firmalarının envanterlerinin yönetilmesi ile doğru orantılıdır. Kullanıcılarına çevrimiçi alışveriş ortamı sunan e-ticaret firmalarının stok kontrolü ve depolama işlemleri, bir lojistik firması desteğiyle daha kolay yönetilebilir hale gelir. Lojistik firmasının bünyesinde yer alan ‘’WMS’’ olarak adlandırılan depo yönetim sistemi sayesinde, e-ticaret sitesindeki ürünlerin tüketiciye zamanında ve kaliteli bir şekilde ulaşması mümkün olur.

Çevrimiçi alışveriş, özellikle son yıllarda pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Giyim, teknoloji, gıda başta olmak üzere tüm ihtiyaçların karşılanabildiği e-ticaret sektöründe lojistik hizmetlerin önemi de büyüktür. Ürünlerin kullanıcılara istenilen zamanda teslim edilmesi ve ürün teslimatında sorun yaşanmaması için e-ticaret ve lojistik sektörlerinin birbiriyle uyum içinde çalışması gerekir. Birbirine entegre olan iki sektörün ortaya çıkardığı kavramlardan biri de e-ticaret lojistiği olarak ifade edilir.

e-ticaret-lojistiği-ve-etgb-mikro-ihracat

Lojistik firmalarının kullandığı teknoloji, verimlilik yazılımları, uzmanlık ve işgücü deneyimi sayesinde ürünlerin tüketiciye ulaşma süreci etkin bir şekilde yönetilir.

E-ticaret siteleri, sektörde deneyimli lojistik firması ile geliştirecekleri ortaklık ile müşteri memnuniyeti avantajı elde edebilirler. Lojistik firması ortaklığı sonucunda e-ticaret sitelerinde müşteri memnuniyetine ek olarak büyüme görülecektir. Birden fazla ürün gamında faaliyet gösteren e-ticaret siteleri, ürün ağlarını oldukça geniş tuttuğu için envanter yönetimi konusunda desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple lojistik firmalarının sektör tecrübesinden destek alarak envanter yönetimini profesyonel şekilde gerçekleştirmeleri de mümkün olacaktır.

Envanter hareketlerini gözlemlemek ve lojistik sürecini doğru bir şekilde yürütmek için firmaların e-ticaret lojistiğine çeşitli yatırımlar yaparak lojistik firmaları ile iş birliği elde etmeleri gereklidir.

e-ticaret-lojistiği-ve-etgb-çevirimiçi-alışveriş

E-ticaret firmaları, büyüme ve müşteri memnuniyetini hedeflerine ulaşmak için, lojistik firmaları ile ortak çalışarak e-ticaret lojistiği ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ürünün tedarikçiden nihai tüketiciye kadar olan süreçlerinde görev alan lojistik firmaları yerel ve uluslararası birçok tedarikçi ile çalışabilmektedir. Gümrük ve depolama işlemlerini de kapsayan bu süreç, temel anlamda ürünlerin stoğa alınması ile başlar. Lojistik firmasının iş birliği içinde olduğu e-ticaret firmaları, çeşitli alanlarda tasarruf elde edebilir. E-ticaret firmaları için yönetilen depoların ortak kullanılması sonucunda, müşterilere maliyet tasarrufu kazandırılması söz konusu hale gelir. Maliyet tasarrufuna ek olarak, aynı depodan temin edilen ürünler sayesinde zaman tasarrufu da elde edilir.

e-ticaret-lojistiği

E-Ticaret Lojistiği Çözüm Ortağınız…

Lojistik hizmetleri, e-ticaret operasyonunun etkili bir şekilde gerçekleşerek başarıya ulaşmasını sağlar. E-ticaret operasyonlarında lojistik sektörünün sağlamış olduğu çözümler son derece önemlidir.

Müşteriler tarafından sipariş edilen ürünün ve sipariş edilen miktarın doğru zamanda, doğru şekilde ve doğru kişiye ulaşmasını lojistik sektörü sağlamaktadır. Müşteriler tarafından sipariş edilen ürünlerin eksiksiz ve hatasız şekilde gönderilmesi de lojistik sektörünün kontrolünde olan diğer unsurlar arasında yer almaktadır. Belirlenen temel göstergeler, e-ticaret ve lojistik sektörünün ortak hareket ederek e-ticaret lojistiği kavramını oluşturduğunu gözlemlemek mümkündür.

 

E-ticaret lojistiğinin hem müşterilere hem de sektöre kazandırdığı çeşitli avantajlar söz konusudur.

FST Lojistik, güçlü teknolojik altyapısı ile ürünleri depolanması, stok durumlarının takip edilmesi, elleçlenmesi, paketlenmesi ve nihai tüketicilere teslim edilmesi aşamasına kadar etkin şekilde süreç yönetimi yapmaktadır. Lojistik firmasının kullandığı tam otomasyonel depo teknolojileri eşliğinde, ürünlerin depoda kaldığı sürenin kaliteli şekilde sonlanması beklenir. Stok yönetimini de etkili bir şekilde gerçekleştiren lojistik sektörü, ek olarak e-ticaret firmalarının müşteri memnuniyetinin artış göstermesine katkıda bulunur.
e-ticaret-lojistiği-300-kg

‘Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) Nedir?’ sorusunun cevabı;

ETGB’nin açılımı elektronik ticaret gümrük beyannamesidir. Elektronik ticaret gümrük beyannamesi, basılı bir belge olmamakla beraber elektronik ortamlarda düzenleme yapılması söz konusu olan bir belgedir. Elektronik ticaret gümrük beyannamesi bu anlamda temelinde havayolu, denizyolu, karayolu ya da hızlı kargo ile gönderilen veya alınan eşyaların gümrükten geçirilmesi sürecinde kullanılan ve süreci hızlandırmak adına tüm bürokrasinin dijital ortamda gerçekleştirildiği bir yapıdır.

Mikro İhracat Nedir?

Türkiye’den yapılan brüt ağırlığı 300 kilogramdan az ve değeri katma değer vergisi (KDV) hariç 15.000 Euro’dan fazla olmayan ETGB ile yurt dışına ürün satışına verilen isimdir. Yalnızca bu şartları taşımakta olan ürünler mikro ihracat şeklinde gerçekleşebilir.
 

Mikro İhracat ile Geleneksel İhracatın Farkı Nedir?

Geleneksel ihracat olarak tanımlanan ihracatlardan farklı olarak mikro ihracat kısa adıyla bilinen Hızlı Kargo Taşımacılığı Yoluyla yapılan ihracat işlemleri ETGB Beyanı ile gerçekleştirilmektedir. Firmamızın söz konusu yetki belgesi kapsamında taşıyıp gümrüklediği ihracat işlemlerinde, 07.10.2009 tarih ve 27369 sayılı R.G. ’de yayımlanan 2009/15481 sayılı Kararın 127 maddesi hükmüne istinaden Gümrük Müşavirliği hizmet ücreti tahsil edilmemektedir.
mikro-ihracat

Mikro ihracat neleri kapsar?

ETGB kapsamında:

Brüt ağırlığı 300 kilogramdan az ve değeri 15 bin Euro’yu geçmeyen eşyalar,
Bedeli 150 Euro’yu aşmayan ve kişisel kullanıma mahsus olmak kaydıyla kitap ve diğer basılı yayınlar,
Değeri bin 500 Euro’yu geçmeyen ve brüt ağırlığı 30 kilogramı aşmayan, diplomatik veya yolcu eşyası olmamak kaydıyla serbest dolaşıma girişe konu olan ticari hacim ve mahiyeti olmayan eşya,
Şahsa ait ve şahıstan bir ay önce ya da gelişinden sonraki 3 aylık periyod içerisinde gelen kişisel eşyalar,
Kamu kurumlarına, müzelere, kütüphanelere ya da bilimsel çalışmalar gerçekleştiren, eğitim veren kurumlara gönderilen basılı yayınlar bulunmaktadır.

Mikro ihracat neleri kapsamaz?

 

Mikro ihracatta gümrük sürecinin tamamlanabilmesi için gerekli olan belgeler nelerdir?

etgb-lojistiği

Mikro ihracatın avantajları nelerdir?

 

FST Lojistik’de ETGB İşlemleri Nasıl Gerçekleşiyor?

FST LOJİSTİK

Taşımacılık ve Lojistik Çözüm Ortağınız Olmaktan Mutluluk Duyuyoruz.

Bizimle İletişime Geçin

Yükünüz Mü Var?

Karayolu, Havayolu, Denizyolu ve Mikro İhracat Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçin.

img

Adresimiz

Karaçalı Mah. Bolu Cad. No:/C Kaynaşlı / DÜZCE

İLETİŞİM FORMU

BİZE YAZIN
  Şiret Sunum - PDF

  Şirketimiz Hakkında Detaylı Bilgileri Bulabileceğiniz Şirket Sunum Dosyamıza Göz Atın

  SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Merkez Ofis

  İstanbul Ofis