F S T L O G I S T I C S

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte taşımacılıkta birçok yenilik ortaya çıkmıştır. Taşımacılığı, yüklerin bir noktadan diğer noktaya hızlı ve güvenli bir şekilde hareketine olanak sağlayan ulaşım sistemi olarak nitelendirebiliriz. 

Taşımacılık çeşitleri arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri de karayolu taşımacılığı olmuştur.

karayolu-taşımacılığı-tır-taşımacılık-fst-lojistik

50 ADET ÇEKİCİ & DORSE

Şirketimiz bünyesinde öz mal olarak 20 adet, kiralık olarak bünyemizde bulunan 30 adet, toplamda 50 adet çekici ve dorse ile hizmet vermekteyiz.

C2 VE TİO YETKİ BELGELERİ

Şirketimiz karayolu taşıma uygunluk belgeleri olan C2 Yeti Belgesine ve Taşıma İşleri Organizatörlüğü (TİO) Yetki Belgesine sahiptir.

Karayolu taşımacılığı, taşınacak yüklerin bir noktadan diğer noktaya karayolları üzerinden taşınması şeklinde özetlenebilir. Kısa mesafeler arasında hızlı ulaşım imkanı ve fiyat politikası sayesinde ülkemizde sıkça tercih edilir. FST Lojistik olarak kalite standartlarına uygunluğu ile oldukça tercih edilen karayolu taşımacılığı avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Müşteri nerede olursa olsun, karayolunun mevcut olduğu her bölgeye taşıma imkanı sağlamaktayız. Müşterelerimize yüklerini kapıdan kapıya hızlı ve güvenli bir şekilde teslim ayrıcalığı sun aktayız.
Taşınan yüklere yapılan CMR sigortası ile malınızın başına gelebilecek deforma, kaybolma ve kırılma gibi durumlardan etkilenmez. Bu şekilde müşterilerimizi asla mağdur etmiyor, onlarla aramızda güven bağı oluşturuyoruz.
Karayolu taşımalarımızda parsiyel taşımacılık seçeneği ile birden fazla adrese yükünüzü teslim ediyoruz.
Karayolu taşımacılığında Tır yüklemelerimizin yanı sıra Minivan Express araçlarımız ile yüklerinizi gidilen bölgeye 24 saat ila 72 saat arasında hızlı, kapıdan kapıya (door to door) teslim ediyoruz. Tır yüklemelerimizde de sürelere (sınır kapısı geçiş süresi ve yol durumuna göre) azami şekilde dikkat etmekteyiz.
Tırlarımız ile 35000 kg'a kadar, Minivan araçlarımız ile 1300 kg, 6/7 ve 10 euro palet şeklinde yüklemelerimiz ile müşterilerimize 1 kg'dan 35000 kg kadar yükleme seçeneği sunmaktayız.
komple-taşımacılık-uluslararası-taşımacılık-fst-lojistik

Karayolu Taşımacılığında Gerekli Olan Belgeler

Tüm taşımacılık çeşitlerinde olduğu gibi karayolu taşımacılık için de belirli belgelerin mevcut olması gerekir. Karayolu taşımacılığı nakliye işlemlerinin belirlenen prosedürlerde ilerlemesi için gerekli olan karayolu taşıma belgeleri şu şekilde sıralanabilir;

 

nakliyeci makbuzu

Demiryolu ve çoğunlukla karayolu ile taşımacılıkta kullanılan bu belge taşıma komisyoncuları tarafından belli bir ücret karşılığında kendi adlarına ve başkaları hesabına mal taşıyan nakliye firmaları tarafından düzenlenen belgedir.

TIR KARNESİ

Uluslararası kara taşımacılığını dolayısıyla uluslararası ticaretin kolaylaştırılmasını sağlayan bir gümrük transit belgesidir. Taşıma işlemini yapan tırın plaka numarası, firması, dolu ve boş ağırlığı gibi bilgilerin bulunduğu belgedir. Örneğin 6 yapraklı bir TIR Karnesi 6 gümrük idaresi arasında kullanılabilir. TIR Karnesi tek bir TIR taşıması için düzenlenir.

Paket Postası Makbuzu

İthalatçıya posta ile gönderilecek malın bulunduğu kolinin doğrudan ithalatçı veya ithalatçının bankasına sevk edilmek üzere posta idaresine verilmesi karşılığında alınan posta makbuzuna denir.

FİATA TESELÜM BELGELERİ

Ciro edilemez özelliğine sahip belgeleri almak için öncelikle FİATA'ya üye olunması gerekir. Üyelik işleminden sonra FİATA lisansının alınmasıyla geçerli hale gelen belge, nakliyeci makbuzu olarak nitelendirilebilir. Bu belgenin orijinali, varış yerine ulaştığında ihracatçıya teslim edilir.

CMR BELGESİ

Karayolu taşımacılığında kullanılan belgeler arasında sıkça karşılaşılan belge, Uluslararası karayolu lojistiği anlaşması olarak nitelendirilebilir. Ticari Mallar Güzergah Anlaşması (Convention Merchandise Rouiter) imzalamış olan ülkelere yapılan karayolu taşımacılığında düzenlenmesi gereken karayolu konşimentosudur. Malların anlaşma şartlarına uygun olarak taşındığını belirtir, aynı zamanda hukuki bir delil olarak kabul edilir. Üç orijinal nüshadan ilki yükleyen firmaya, ikincisi mallarla beraber taşınır, üçüncüsü ise nakliyeciye verilir. Ülkemizin de dahil olduğu taraflar arasında; Almanya, Yunanistan, İtalya, İngiltere, Rusya, Belçika, Azerbaycan gibi ülkeler yer alır.

karayolu-taşımacılığı--parsiyel-ithalat-ihracat
Karayolu Taşımacılığı

Parsiyel Taşımacılık

Karayolu taşımacılığı çeşitleri arasında yer alan ve nakliye sektöründe sıkça kullanılan Karayolu parsiyel taşımacılık, yurtiçi ve yurt dışı sevkiyatlarını son derece kolaylaştıran bir taşımacılık türüdür.
Parsiyel taşımacılık, aynı güzergahta bulunan farklı müşterilerin siparişlerinin tek bir araç ile taşınması işlemidir. Bu durumda farklı müşterilere ait mallar, aynı konteyner ya da vagon içerisine yerleştirilir. Parça eşya taşımacılığı olarak da bilinen yöntemde genellikle kamyon, tır ya da kamyonet kullanılır.

Parsiyel karayolu taşımacılığı maliyet hesaplama için yükün ağırlığı ile beraber hacmi de büyük önem taşır. Parsiyel yükün metreküp cinsinden hesaplanması ”En x Boy x Yükseklik x Adet” şeklinde yapılır. Karayolunda 1 metreküp tonajı 333 kilogram olarak değerlendirilebilir. Parsiyel sevkiyatları Türkiye sınırları içerisinde yapılacaksa şehirlerarası parsiyel taşımacılık kapsamına girer. Taşımacılık işlemi Türkiye’den çeşitli ülkelere yapılıyorsa karayolu parsiyel ihracat taşımacılığı, yüklemeler dış ülkelerden Türkiye’ye yapılıyorsa karayolu parsiyel ithalat taşımacılığı olarak değerlendirilir. Parsiyel teslimat, taşınacak yükün arabayı doldurmaya yetmediği durumlarda oldukça avantaj sağlar. Globelink Ünimar olarak tek bir araçla birden fazla müşteriye yük ulaştırarak hem zaman, hem de maliyet tasarrufu sağlıyoruz. Karayolu taşımacılığının sunmuş olduğu pratiklik ve esnekliği birleştirerek müşteri memnuniyetini en üst seviyelere çıkaran bir hizmet politikası geliştirdik. Hız ve maliyet avantajını en verimli şekilde kullanarak network ağımızı genişleterek, direkt ve aktarmalı rotaları büyütmeye devam ediyoruz. Hem uluslararası, hem de şehirlerarası karayolu taşımacılığında tüm operasyonların eş zamanlı çalışmasını sağlayarak müşterilere anlık bilgi ve raporlama sunuyoruz. Bu şekilde müşteriler, yükleri hakkında her bilgiye kolay erişim sağlarken planların aksamasına engel oluyor. Aynı zamanda müşterilerin kendi operasyon süreçlerini yönetmesi, güvene dayalı bir sistemin temellerini güçlendiriyor.

img

Karayolu parsiyel taşımacılığını farklı taşıma modlarıyla da birleştirebiliyoruz.

Böylece FST Lojistik olarak hız ve maliyet konusunda farklılık yaratıyoruz. Bünyemizde çalışan uzman kadromuzun danışmanlığı ile müşteriye bıraktığımız bu opsiyonlar, çok daha verimli bir taşımacılığın gerçekleşmesini sağlıyor.

intermodal-taşımacılık-sistemi-denizyolu-ve-karayolu
Karayolu Taşımacılığı

İntermodal Taşımacılık

Karayolu lojistik çeşitleri arasında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir diğeri de intermodal taşımacılık modelidir. Bu yöntem sayesinde taşınacak mal, bir ya da birkaç ulaşım aracı ile taşınır. Taşıma işlemi sırasında kullanılan konteynerin içi boşaltılmaz, direkt olarak bir araçtan diğerine aktarılır. Bu taşımacılık modelinde birçok taşıma aracı entegre şekilde çalışır. Bu sistem karayolu, denizyolu, demiryolu ya da havayolu gibi türlerin uyum içerisinde çalışmasına yardımcı olur. Böylece hem zaman, hem de maliyet tasarrufunun sağlanması amaçlanır. Aynı zamanda ürünlerin el değmeden taşınması sayesinde hem temizlik, hem de güvenlik seviyesini arttırır.

Bu taşımacılık sisteminin faydalarından biri de ekipmanların kolayca taşınabilmesidir (Trenin gemilerle, traktörün kamyonla taşınması gibi).
Avantajlardan bir diğeri ise, malların birden fazla taşımacılık şirketiyle taşınmasıdır. Rekabet ortamının oluşması, denetimin arttırılması, fiyat çeşitliliği gibi birçok sebeple güvenli bir taşıma işleminin gerçekleşmesi amaçlanır. Yükleme ve taşıma işlemlerinin düzenle yapılması, sürecin takip edilmesini kolaylaştırarak daha sabit bir fiyat avantajı sunar. Çeşitli hava koşullarından daha az etkilenmesi sebebiyle de sıkça tercih edilir. Dünyanın önde gelen lojistik şirketlerinin sıkça başvurduğu yöntem sayesinde hem düşük maliyet, hem de hızlı ve pratik bir taşıma imkanı sunar. Tek bir ulaşım yönteminin kullanılmaması sebebi ile %75’e kadar daha az CO2 salınımı sağlar. Karbon ayak izini azaltması sayesinde de çevre dostu bir taşımacılık modeli oluşturur.

ro-ro-taşımacılığı-karayolu-ve-denizyolu-taşımacılığı
Karayolu Taşımacılığı

Ro-Ro Taşımacılığı

Karayolu taşımacılık sistemini bambaşka boyutlara taşıyan türler de mevcuttur. İngilizce’de Roll on ve Roll of kelimelerinin kısaltılması ile oluşan Ro-Ro taşımacılığı tekerlekli araçların gemi vasıtasıyla bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlayan taşımacılık türüdür. İlk olarak kısa mesafelerde kullanılabilen küçük Ro-Ro araçları, taksi gibi araçların taşınmasıyla ortaya çıkmıştır. Hem pratik, hem de güvenilirliği ile oldukça sevilen yöntem, yıllar geçtikçe Ro-Ro gemilerine dönülerek geliştirilmiştir. Bu taşımacılık türü karayolunda taşıma yapan araçların, yolculuklarının belirli kısmını denizyolu ile tamamlamasını sağlar. 

Kendinden Yürür Yükler

Otomobil, tır, kamyon, iş makineleri, mobil vinç gibi araçlar, Ro-Ro taşımacılığında tercih edilir.

Statik ve Çekilebilir Yükler

Dorse, yat, mobil beton santrali,Tekne, inşaat ekipmanları, çekici, konteyner, tank,

FST LOJİSTİK

Taşımacılık ve Lojistik Çözüm Ortağınız Olmaktan Mutluluk Duyuyoruz.

Bizimle İletişime Geçin

Yükünüz Mü Var?

Karayolu, Havayolu, Denizyolu ve Mikro İhracat Talepleriniz İçin Bizimle İletişime Geçin.

img

Adresimiz

Karaçalı Mah. Bolu Cad. No:/C Kaynaşlı / DÜZCE

İLETİŞİM FORMU

BİZE YAZIN
  Şiret Sunum - PDF

  Şirketimiz Hakkında Detaylı Bilgileri Bulabileceğiniz Şirket Sunum Dosyamıza Göz Atın

  SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

  BİZİ TAKİP EDİN

  İLETİŞİM

  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Merkez Ofis

  İstanbul Ofis