F S T L O G I S T I C S
otomotiv-lojistiği

Otomotiv Sektöründe Lojistik İhtiyaçlar

Otomotiv sektörü, hem Türkiye’de hem de dünya genelinde sanayi alanının öncü sektörlerinden biridir. Bu nedenle otomotiv lojistiğinin önemi de aynı ölçüde büyüktür. Otomotiv lojistiği denildiği zaman akla yalnızca kullanıma hazır araçların tedarik edilmesi ve müşteriye teslim edilmesi gelmemelidir; bu araçların üretiminde kullanılan envai çeşit yedek parça ve yan sanayi ürünlerinin de hesaba katılması gerekir. Teknoloji ve sanayi alanındaki gelişmeler, otomotiv sektörünün sunduğu ürünlerin de gelişmesini sağladığı için bu alanda üretilen modeller, çok kısa zaman aralıkları içinde kendini yeniler ve buna bağlı olarak sektör içinde hem üretim hem de tüketim anlamında ciddi bir sirkülasyon yaşanır. Bu yüzden otomotiv lojistiği sürecinin profesyonel bir çözüm ortağına emanet edilmesi çok önemlidir.

Otomotiv Sektöründe Lojistik Süreci Nasıl İşler?

Otomotiv lojistik süreci, dört ana başlık ekseninde hizmet verir. Bu ana başlıklar; üretim için hazır parça lojistiği, üretimden sonra hedef piyasanın hizmetine tamamlanmış ürün lojistiği, satış sonrası için yedek parça lojistiği ve ikinci el araç lojistiğidir. Hepsi için farklı ihtiyaçlar, talep ve arzlar söz konusu olduğu gibi lojistiğin işlevi de bu faktörlere göre farklı ihtiyaçları gidermek için yeterli olmalıdır. Otomotiv üretimi ve araç kullanıcı sayısının her geçen gün artmasına bağlı olarak pazarın da genişlemesiyle birlikte, otomotiv lojistiği için üçüncü parti profesyonel lojistik şirketlerine duyulan ihtiyaç gittikçe artmaktadır.

Otomotiv Lojistiğinde Profesyonel Çözüm Ortağının Önemi

Lojistik süreçlerinin iyi bir şekilde yönetilmesi için olmazsa olmaz bazı detaylar vardır. Sertrans Logistics, yeni nesil çözümler sunan bir lojistik firması olarak otomotiv lojistiğinde hız ve özveri vadeder. Sektördeki faaliyetlerin hızlı bir şekilde ilerlemesi için parça tedariğinin en kısa sürede güvenli bir şekilde gerçekleşmesi adına lojistik organizasyonunun hızı, hayati öneme sahiptir. Ayrıca hasarsızlık da otomotiv lojistiğinin kusursuz bir şekilde işlemesi için son derece önemlidir. Tüketiciye sunulacak olan otomobillerin ve bu otomobillere ait olan parçaların her biri, titizlikle korunarak taşınmalıdır. Teknolojik gelişmeleri takip ederek kendini sürekli güncelleyen ve otomotiv lojistiğinde nitelikli çözümler sunan FST Lojistik’i tercih ederek ihtiyaç duyduğunuz hizmetleri sorunsuz ve hızlı bir şekilde karşılayabilirsiniz.

otomotiv-lojistiği-fst-lojistik

Otomotiv lojistiğinde dört ana başlıktan söz etmek mümkündür. Bu dört ana başlık;


  • Üretim için hazır parça(komponent) lojistiği,
  • Üretim sonrası hedef pazarlara yönelik tamamlanmış ürün(otomobil) lojistiği,
  • Satış sonrasına yönelik yedek parça lojistiği
  • İkinci el otomobil lojistiğidir.

fst lojistik, otomotiv sektörüne ihracat ve ithalatta sınırsız ve esnek taşımacılık çözümleri sunmaktadır. 

Bizimle İletişime Geçin

Türkiye’de otomotiv  üretimi her geçen yıl yüzdelik oranla artmakta ve bu artışa istinaden otomotiv-yedek parça taşımacılığı ve stoklanması da artmaktadır. Otomotiv sektörü tüm bağıl alanları ile birlikte, lojistiğin taşımacılık ve depolamadan ibaret olmadığını, bilgi lojistiğinin ve ürüne dair verilebilecek tüm hizmetlerin içinde barındığı bir kavram olduğunu bizlere göstermektedir. ,

Taşıma imkânları yanında katma değer sağlayacak hizmetlerin sağlanması otomotiv sektörü için lojistik bileşenlerinin karşılaması gereken önemli bir ihtiyaçtır. Türkiye’nin jeopolitik durumu birçok Avrupa ve Uzakdoğu markalarının yatırımları için istedikleri normlara uygundur. Doğu Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu ve Kafkaslara kadar olan otomotiv-yedek parçaları ihracatı Türkiye’de istikrarını koruyabilen, güven duyulan ve bu sektörde kendini geliştirebilen firmaları hak ettikleri yerlere getirmelidir ve getirecektir.